איזה תוסף עוזר לכאבי מחזור ולתסמונת קדם ווסתית שלך ?

לאורך השנים כמטפלת, אני למדתי המון על תוספי מזון, איזה תוסף מתאים לאיזה מצב. מידי פעם אני מעמיקה יותר את הבנה שלי בתוספים. בייחוד אלו שיכולים לעזור לנשים שבהן אני תומכת. אתן יודעות מה גיליתי כשחיפשתי מחקרים רלוונטים ?טיפול טבעי בכאבי מחזור

שמגנזיום הוא מינרל חשוב ביותר ובעל איכויות ריפוי מגוונות.

מגנזיום הוא מינרל חיוני בעל תפקיד של קו-פקטור לבערך 300 תהליכים אנזימתיים בגוף. מגנזיום מעורב בתהליכים פיזיולוגים כמו הפקת אנרגיה לתא, סינתזה של חלבונים וכרומוזומים של התא. כמו כן, משפיע על מבנה התא.

המגנזיום נמצא בתוך העצמות ,בשרירים ובתאים .מיקום הספיגה הוא במעי הדק. העודפים יוצאים בעזרת פינוי הכליות.

מחקרים מראים שמחסור במגנזיום עלול לגרום לבעיות לב, אוסטאופרוזיס, יתר לחץ דם ואפילו איזון האינסולין בגוף. מגנזיום משתתף בתהליך יצירת האנרגיה בתא ואפילו בתהליך יצירת גלוטתיון שהוא נוגד חימצון מאוד חשוב לגוף.

מגנזיום משפיע על תאי העצב והתכווצות השרירים (מרפה) והכרחי לפעילות הלב.

ואיך המגנזיום קשור למצב רוח שלך ולכאבי מחזור שלך ?

כבר כתבתי על כאבי מחזור ואיך להקל עליהם, מוזמנת לקרא כאן . המגנזיום בא להרפות את שריר הרחם בזמן הווסת, הרחם הוא שריר אשר בזמן הווסת מרוקן את הרירית החוצה (דימום ווסתי ) ומתכווץ בכדי לעשות זאת הפעולה הזו מתבטאת בכאב. לכן ישנה חשיבות לשחרור שריר הרחם כדי להקל על כאבי מחזור.

לגבי נשים החוות PMS (עצבנות ,דכדוך ,עייפות ,מיגרנות ותאבון למתוק) המגנזיום מסייע בהרפיית מערכת העצבים על ידי שיחרור דופמין. מעניין שמחקרים הראו שנשים הסובלות מתסמונת קדם ווסתית, בעלות רמות נמוכות של מגנזיום בדם.

המלצה שלי -החל מהביוץ בפרט להפחית את שתיית הקפאין והאלכוהול (אשר משתנים ומעוררים את מערכת העצבית) ולהגביר מזונות בעלי ערך גבוה של מגנזיום. אם התזונה שלך לא מספיקה את מוזמנת לקחת מגנזיום לתקופה של חודשיים ולראות את השינוי. מטופלות שלי דיווחו על הקלה משמעותית על כאבי מחזור ו PMS כבר בחודש הראשון.

למה רמות מגנזיום יורדות בגוף?  

 המקור למגנזיום הוא דרך התזונה שלנו ומי השתייה שלנו, בואו נודה שהתזונה שלנו עדיין מתועשת ומרוססת דיה כך שגם מגנזיום חסר במזון שגדל באדמה.מי נמצא בקבוצת סיכון לרמות נמוכות של מגנזיום ?

 • שתיית אלכוהול,
 • גלולות למניעת הריון.
 • מונוסודיום גורמים לדילול רמות המגנזיום בגוף
 • אנשים עם אי ספיקה כליות ,אנשים עם בעיות ספיגה מעי ועלייה בגיל
 • תרופות מסוימות (תרופות משתנות ,לעודף חומציות בקיבה ,תרופות לפטרת )
 • נשים מניקות והרות -ישנה עלייה בניצול המגנזיום לצורך תפקודי הגוף ולכן גורם לירידה ברמות המגנזיום בדם.

הקשר בין מגנזיום לסידן ? סיפור אהבה בין השניים 

 • הסידן נמצא מחוץ לתאים והמגנזיום בתוך התאים הסידן מגרה את התאי עצב
 • המגנזיום מרפה אותם הסידן חשוב להתכווצות השרירים והמגנזיום מרפה את השריר
 • הסידן משתתף התהליכים של קרישיות והמגנזיום מסייע למניעת קרישיות יתר.
 • הסידן נמצא בעצם ומעניק את הצורה הקשה של העצם והמגנזיום נמצא ברקמות רכות ומאפשר גמישות.

מחקרים בשנים אחרונות מראים שמצב סטרס גורם לשיחרור סידן אל כלי הדם כתגובה אליו. אותו סידן יגרום לעודף סידן בדם (ופחות בעצמות)יגרום לעלייה בתהליך קלציפיקציה אשר מסייע לתהליך היצרות כלי הדם בגלל שקיעת הסידן בכלי הדם.

אותה פעולה של שיחרור סידן לזרם הדם היא עודף חומציות בדם שנגרמת מאכילת מזון חומצי. הגוף שואף לאיזון ומנסה לשמור עליו. בשנים האחרונות ישנה עלייה בנטילת סידן לנשים לאחר סיום הווסת בכדי למנוע אוסטופרוזיס ( תהליך של הידלדלות העצם ) ,רק שאותה נטילת סידן בכמות גדולה גורמת לחוסר איזון בין המגנזיום לסידן .לכן חשוב לשמור על נטילת סידן יחד עם מגנזיום וויטמין די .מזונות בעלי מגנזיום

נחשו למה לפני קבלת הווסת בא לכן ממש שוקולד ? כן כן יש בו מגנזיום .הגוף ממש גורם לנו לאכול מזונות שמרגיעים את המערכת העצבים ומעלה את הדופמין במוח ...עדיף אבל לפנות למזונות בריאים למגנזיום 

 

לאילו עוד מצבים כדאי לתסף מגנזיום ?
 • לנשים בהריון אשר חוות התכווצויות ברגליים אמצע הלילה
 • למניעת הפלות ורעלת הריון
 • ספורטאים (המגנזיום יוצא מהגוף דרך הזיעה וכיווץ יתר של השרירים דורשים יותר מגנזיום לשיחרורם)
 • נשים בגיל המעבר אשר לוקחות סידן
 • מצב של סטרס

נשמע שהמגנזיום חשוב לתפקוד היומיומי שלנו, אז למה בעצם לא שמעת מהרופא שלך על חשיבות המגנזיום או כל תוסף אחר? כי בבית ספר לרפואה לא מתמקדים או לומדים על חשיבות התזונה. אני מאמינה שלפני שנותנים תרופות ,כדאי לבדוק האם חסר ויטמין מסוים או מינרל או לבדוק את התזונה. אחרי שלא עזר אז לפנות לתרופות .זו דעתי האישית.

אילו סוגים של מגנזיום יש בשוק?

אולי נתקלת גם בתחבושות מגנזיום לאחר הלידה להקלה על התפרים או שמן מגנזיום או טבילת רגליים באמבט עם מלחים. ישנם הרבה דרכים לאזן את המגנזיום בגוף. מגנזיום קיים בצורות שונות לבליעה ( ציטראט,טאורין ,קרבונט ועוד) .אני מצאתי שהסוג הזה של חברת נוה פארמה בעלת פאטנט לסוג מגנזיום בעל פוטניאל ספיגה גבוהה. מוזמנת לקרוא כאן המחקר שנערך במכון הלב במרכז הרפואי ע"ש שיבא שבתל השומר, ע"י פרופ' מיכאל שכטר ובו נערכה בדיקה השוואתית של ספיגת מגנזיום תוך תאית בין מגנזיום ציטראט ו-MAGNOX (אוקסיד מונוהידראט) נמצא ש-MAGNOX נספג לתאים כמעט פי 3 יותר ממגנזיום ציטראט.

 

לשאלות נוספות אני כאן עבורך ...

https://academic.oup.com/ckj/article/5/Suppl_1/i3/447534/Magnesium-basics http://www.magnesiumeducation.com/mg-ca-balance